Drabos Györgyi pedagógus, aki a felelős állattartásra is nevel  2024. március


„Pedagógusként nagyon sok család életkörülményeit, ezen belül állattartási szokásait, az állattartáshoz való viszonyulását megismerhettem. Az utóbbi évek törekvései a felelős állattartás gyakorlatának népszerűsítésére sajnos nagyon sok emberhez nem jutnak el. Akiket leginkább el lehet érni, és akiket a téma megérint, azok a gyerekek. Ezért tartom fontosnak az állatvédelem-pedagógiát és a felelős állattartásra nevelést. Ez a munka befektetés a jövőbe. Néhány év múlva az iskolás korú gyerekek maguk is családot alapítanak, háziállatokkal veszik körül magukat. Ha már fiatalon megismerik, milyen sors vár a megunt vagy felelőtlenül választott kedvencekre, a nem kívánt szaporultra, talán jobban meggondolják felnőttként, hogy legyen-e kutyájuk csak azért, mert a faluban úgy szokás, vagy mert megtetszett egy aranyos kölyök, akivel aztán később nem tudnak megfelelően foglalkozni. Két dolog miatt tartom fontosnak, hogy minél több gyerek megismerje testközelből a menhelyen zajló életet. Az egyik, hogy számukra izgalmas és kellemes társaságban, a kutyák között lehet olyan dolgokról beszélgetni, mint az ivartalanítás fontossága, a családnak megfelelő kutyafajta kiválasztása, a kutya kommunikációja, az állattartás felelőssége. Sokkal motiváltabbak a gyerekek és fogékonyabbak is az ismeretek elsajátítására ebben a közegben, mint az iskolában. A másik ok az, hogy egészen más megtapasztalni személyesen az elhagyott állatok életét, látni a tekintetüket, mint csak hallani arról, hogy bizony, ilyen is van. Felnőve ők talán felelősnek érzik majd magukat azért, hogy a környezetükben egyetlen kis jószágnak se kelljen megtapasztalni azt, amit az elveszett vagy eldobott kutyák átélnek. A menhelyre látogató gyerekek közül sokan szívesen segítenek is a könnyebb munkákban. Számukra talán életük szerves részévé válik az önkéntes munka, az, hogy teszünk valamit azért, aki rászorul „csak úgy”. A látogatások során alternatívát kínálunk nekik a szabadidejük hasznos eltöltésére is. Tehát személyiségfejlődésük szempontjából és a felelős állattartás tekintetében is építő jellegűnek tartom ezeket az alkalmakat, amelyeket a menhelyen töltünk el a gyerekekkel.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük